Česká delegace byla v Madridu přijata zástupci tzv. Stálého sboru (Diputación Permanente), konkrétně bývalými členy partnerské Smíšené komise pro parlamentní kontrolu korporace RTVE a jejích společností Juliem Navalpotro Gómezem (PSOE – Socialistická dělnická strana) a Eduardem Carazem Hermoso (PP – Lidová strana). Kromě parlamentní dimenze, která se primárně věnovala tématu parlamentní kontroly a ustavování hlavních regulačních orgánů a mediálních rad, proběhla jednání v těchto oblastech: a) s aktéry zodpovědnými za právní rámec, regulaci a kontrolu médií, b) se zástupci veřejnoprávních audiovizuálních médií a c) zástupci novin a profesních asociací bránících zájmy žurnalistů.
V Madridu poslanci jednali ve veřejnoprávní společnosti RTVE s členkou Administrativní rady RTVE Maríí del Carmen Sastre, dále se zástupcem RNE (Radio Nacional de España) Juanem Tato Suárezem, pracovníky hlavního regulačního a kontrolního orgánu Národní komise pro trh a konkurenceschopnost (CNMC, audiovizuální sekce; Comisión Nacional de los Mercados y la Competencia), vč. člena Komise Carlose Aguilara Paredese, a s vedením zahraniční redakce předního deníku El País a s vedoucími představiteli profesních žurnalistických asociací APM (Asociación de la Prensa de Madrid) a APE (Asociación de Periodistas Europeos) Juanem Cañem a Miguelem Angelem Nocedem.
Hlavními tématy byla konkurenceschopnost veřejnoprávních médií, procento reklamy na jejich vysílání, digitalizace, nástup nových technologií a webových platforem, financování a role tisku na pozadí digitalizace a boj proti dezinformacím. Důležitým tématem byla i prevence škodlivého obsahu a ochrana nezletilých.
Druhá část návštěvy proběhla v Barceloně. Úvod patřil setkáním v Radě pro audiovisuální média (Consejo de Medios Audiovisuales) a v Katalánské společnosti pro audiovisuální média (Corporación Catalana de Medios Audiovisuales), též za přítomnosti ředitelky Àngels Ponsy. Uvedená společnost také provozuje televizi TV3. K seznámení se specifiky katalánského žurnalismu sloužilo setkání s řediteli zahraničních redakcí hlavních periodik La Vanguardia (Ramon Aymerich) a El Periódico (Albert Sáez). I zde rezonoval záměr uchovat tradiční žurnalistiku, včetně tištěných novin.
Otázky české strany během návštěvy v obou nevětších městech Španělska směřovaly na charakter procesu ustavování regulačních orgánů, kontroly, financování a důsledky nástupu nových technologií a platforem (vč. kybernetické bezpečnosti a fenomén dezinformací). Společnou výzvou se v audiovizuální oblasti a veřejnoprávních médií ukazuje konkurenceschopnost v novém technologicky podmíněném prostředí a postupující digitalizace.
Vše doprovází nástup nové generace, která jak na profesní, tak na uživatelské straně již upřednostňuje digitální média. Během jednotlivých schůzek rezonovala i potřeba ochrany svobody slova a dále udržitelnost žurnalistické profese, a to včetně tištěných periodik. Důležitým prvkem je i uchopení problematiky na úrovni EU a iniciativy Evropské komise.
Zdroj: Velvyslanectví České republiky v Madridu, 12. 6. 2023. Článek si můžete přečíst také zde.