Ze zkušenosti z ostatních evropských zemí, kde již k implementaci příslušné evropské směrnice došlo, víme, že je velmi složité velké online hráče k dodržování zákona donutit. Proto jsem po dohodě s ministrem kultury Martinem Baxou načetl pozměňovací návrh, který podmínky nad rámec evropské směrnice zpřísňuje. Podobný proces probíhá i v ostatních evropských státech a Google v nich postupně za mediální obsah začíná platit, i když málokde se to dosud obešlo bez podobných soubojů, jako u nás. Třeba ve Francii tamní antimonopolní úřad Googlu za obcházení zákona vyměřil pokutu 220 milionů eur, tedy asi 5,3 miliardy korun.
Google tu až do nedávna měl skupinu několika privilegovaných vydavatelů, s nimiž měl uzavřeny exkluzivní smlouvy, kterými rád argumentoval, ale všem ostatním – na rozdíl třeba od Seznamu – za sdílení obsahu neplatil nic. Google sice obraty v jednotlivých národních státech tají, nicméně novela autorského zákona by do českého mediálního prostředí měla přinést zhruba 2 miliardy ročně navíc, které Google do této doby vydavatelům a jejich autorům coby spravedlivou odměnu upíral. V tuto chvíli již vzniká nový kolektivní správce, který bude pro VŠECHNY české vydavatele odměnu za mediální obsahy, které Google šíří, vybírat a rozdělovat.
Důležitá poznámka na závěr: novela autorského zákona neříká nic o tom, aby Google, Facebook a další u zobrazovaných článků náhledy a perexy vypnuly. To je čistě jejich rozhodnutí a zároveň demonstrace síly, kterou si zajišťují pozici do dalšího vyjednávání.