Původní znění návrhu usnesení Politického výboru se nám i díky hlasům mým a Miroslavy Němcové během dvou hodin podařilo výrazně přitvrdit: Vyzýváme Ruskou federaci, aby vystoupila z Rady Evropy. Pokud tak neučiní, bude vyloučena.
Pro hlasovalo nakonec všech 55 reprezentantů členských států, i když debata o jednotlivých pozměňovacích návrzích byla místy bouřlivá.
Na plénu shromáždění pak vyjádřily Ukrajině podporu a sounáležitost státy od Mexika, Islandu, přes Portugalsko, Itálii, Chorvatsko, Švýcarsko, Rakousko, Irsko, až po Norsko či Velkou Británii. Velmi ostrý postoj zaujaly samozřejmě i pobaltské státy, Polsko, Rumunsko či Gruzie a mnoho dalších. Za naši delegaci v maratónu tříminutových projevů vystoupili Ondřej Kolář (TOP 09), Eva Decroix (ODS) a Jaroslav Bžoch (ANO). Na plénu shromáždění k nám v přímém vstupu promluvil také ukrajinský premiér.
Plénum Parlamentního shromáždění nakonec dle očekávání potvrdilo usnesení Politického výboru a vyzvalo Rusko k vystoupení z Rady Evropy. Usnesení ještě musí potvrdit Výbor ministrů, který mimořádně zasedá 16. března. Ukončení ruského působení v Radě Evropy znamená odchod ze všech jejích mechanismů, včetně Evropského soudu pro lidská práva ve Štrasburku.
Po dvoudenním maratónu jsme si podali ruku s vedle sedícím reprezentantem Estonska v Parlamentním shromáždění Eerikem-Niilesem Krossem, který mi na rozloučenou řekl: „Dneska se tady tvoří dějiny.“